User Tools

Site Tools


pl:interfejsy

Interfejsy

Symbolem TICK zaznałczyłem technologie warte uwagi (według mnie) ze względu na możliwe aplikacje w elektronice hobbistycznej.
Strona zawiera fragmenty tekstu pochodzące z Wikipedii.

Cyfrowe

Szeregowe

UART

TICK Bardzo ważny interfejs. Universal Asynchronous Receiver Transmitter

RS-232

TICK Ważny szeroko stosowany standard.

RS-485

TICK Standard RS-485 (znany również jako EIA-485) został opracowany przez Towarzystwo Przemysłu Elektronicznego (EIA) w latach 80. Standard ten umożliwia szybką szeregową komunikację pomiędzy wieloma urządzeniami na duże odległości.
Cechy standardu:

  • Transmisja różnicowa po skrętce bez konieczności stosowania przewodu powrtonego
  • Bardzo dobra odporność na zakłócenia
  • Topologia magistrali „daisy chain” (urządzenia podpięte równolegle do jednej magistrali zakończonej terminatorem lub zapętlonej) lub gwiazda z użyciem repeaterów
  • W podstawoej wersji standardu, transmisja dwukierunkowa „half-duplex” (w danej chwili czasowej transmisja może odbywać się wyłącznie w jednym kierunku)
  • Do 1200m długości przewodu (przy przepustowości 100Kbit)
  • Obsługuje 32 nadajniki i 32 odbiorniki
  • Praktyczny brak ograniczenia ilości urządzeń przy zastosowania repeaterów
  • Nie opisuje warstwy programowej ani złącz jedynie charakterystyki elektryczne
  • Baza dla wielu protokołów komunikacyjnych szczególnie w przemyśle
  • Łatwa konwersja pomiędzy RS232 a RS485

I²C

TICK TICK (Inter-Integrated Circuit) - szeregowa, dwukierunkowa magistrala służąca do przesyłania danych pomiędzy zintegrowanymi układami elektronicznymi. Znana również pod nazwami: TWI1) lub TWSI2). Bardzo ważna technologia, warto przeczytać:

1-Wire

TICK TICK 1-Wire – interfejs elektroniczny jak również i protokół komunikacyjny pomiędzy urządzeniami. Jego nazwa wywodzi się z faktu, że do komunikacji używana jest tylko jedna linia danych (oraz linia zerowa [masa]). Odbiornik może być zasilany bezpośrednio z linii danych, wykorzystując zasilanie pasożytnicze, co jest zaletą tego interfejsu. Odbiornik wyposażony jest w kondensator o pojemności 800 pF, który jest ładowany z linii danych – następnie energia w nim zgromadzona używana jest do zasilania odbiornika. 1-Wire jest podobne do interfejsu I²C, lecz z uwagi na pojedynczą linię komunikacyjną jest zarówno wolniejsze, jak i tańsze. Interfejs 1-Wire jest zazwyczaj używany do komunikacji pomiędzy niewielkimi urządzeniami, takimi jak: termometry cyfrowe, instrumenty metrologiczne, sterowniki ładowania akumulatorów, zamki elektroniczne typu iButton, itd.

SPI

USB

TICK (Universal Serial Bus) Każdy zna złącze USB, tak naprawdę warto przeczytać cały artykuł na Wikipedii.

CAN

Controller Area Network jest szeregową magistralą komunikacyjną powstałą w latach 80. w firmie Robert Bosch GmbH z myślą o zastosowaniach w przemyśle samochodowym (ABS, sterowanie silnika). Obecnie znajduje zastosowanie również w przemysłowych magistralach polowych.

LIN

Local Interconnect Network jest standardem samochodowej magistrali komunikacyjnej stosowanej często jako podsieć sieci CAN ze względu na niższe koszty.

FireWire

FireWire to standard łącza szeregowego umożliwiającego szybką komunikację i synchroniczne usługi w czasie rzeczywistym. Opracowany w roku 1995 dla komputerów osobistych i cyfrowych urządzeń optycznych. Rozwijany przez firmę Apple Inc. Jest zdefiniowany w dokumencie IEEE 1394. Magistrala ta w okrojonej wersji wykorzystywana jest przez firmę Sony pod nazwą i.Link oraz przez Texas Instruments jako Lynx. Natomiast firma Creative Technology opisuje złącze jako SB1394. Obecnie również przez inne jako DV link. Zmiana nazwy ma na celu uniknięcie opłat licencyjnych, ale wszystkie te złącza są ze sobą w zgodne z wyjątkiem różnych wtyczek i braku linii zasilania. FireWire jest szeregową magistralą ogólnego przeznaczenia, jednak ze względu na promowanie jej przez Apple jako wyjątkowo multimedialnej oraz ze względu na powszechne stosowanie w kamerach jest kojarzona prawie wyłącznie z kamerami cyfrowymi. Obecnie popularne stało się używanie FireWire w profesjonalnych kartach muzycznych i innym sprzęcie audio.

PCI Express

PCI Express jest technologią wypierającą PCI.

Ethernet

TICK Ethernet - technologia, w której zawarte są standardy wykorzystywane w budowie głównie lokalnych sieci komputerowych. Obejmuje ona specyfikację przewodów oraz przesyłanych nimi sygnałów. Ethernet opisuje również format ramek i protokoły.

LVDS

Low voltage differential signaling - technologia szybkiej transmisji danych po skrętce. Najczęściej stosowana przy transmisji danych z karty graficznej do matrycy LCD w laptopach.

SATA

Serial Advanced Technology Attachment – szeregowa magistrala komputerowa, służąca do komunikacji pomiędzy komputerem a urządzeniami pamięci masowej, takimi jak dyski twarde, napędy optyczne i taśmowe. SATA jest bezpośrednim następcą równoległej magistrali ATA.

Równoległe

IEEE 1284

IEEE 1284 (LPT np. w starych drukarkach, skanerach; “port równoległy”) Obecnie praktycznie wyparty przez USB

PCI

PCI (Peripheral Component Interconnect) magistrala komunikacyjna służąca do przyłączania kart rozszerzeń do płyty głównej w komputerach klasy IBM PC. Obecnie wypierane przez PCI Express

ATA

ATA (Advanced Technology Attachments) nazywany również IDE (Integrated Drive Electronics). Po wprowadzeniu technologi SATA stosuje się określenie PATA (Parallel3) ATA) Standard stosowany w komunikacji systemu komputerowego z dyskami twardymi w komputerach klasy IBM PC.

Specjalne

JTAG

Analogowe

Możemy podzielić na 2 grupy:

Napięciowe

TICK Najpopularniejsze np. Jack, S-Video, VGA itd.

Prądowe

Bardziej odporne na zakłócenia, stosowane np. w miernictwie i automatyce.

  • 4 ÷ 20 [mA]
  • 0 ÷ 20 [mA]

Bezprzewodowe

Np:

1)
Two Wire Interface
2)
Two-Wire Serial Interface
3)
ang. równoległy
pl/interfejsy.txt · Last modified: 2013/05/26 11:29 by mkucia